Kakukkfű (Thymus vulgaris herba)

Főoldal/Gyógynövények, Kakukkfű csepp/Kakukkfű (Thymus vulgaris herba)

Kakukkfű (Thymus vulgaris herba)

Népies nevei: balzsamfű, démutka, kakucskafű, thimián, tömjénfű, vadkakukkfű, vadcsombor, mezei kakukkfű. Aromás illatú, 50cm magasra megnövő törpecserje, elfásodott és erőteljesen elágazó szára van. Levelei hosszúkásak vagy kerekek a virágok kékes ibolyaszínűek, vagy világos pirosak és csoportokban állnak, áprilistól-szeptemberig nyílnak. Az egész növény kellemes illatú, de a jellemző rá a változékonyság, hiszen tájegységenként kisebb-nagyobb mértékben eltérő lehet. Hajtásait önállóan, fűszerkeverékekben sültek, levesek, likőrök ízesítésére használják. Előnyük, hogy hosszantartó főzés után sem vesztik el aromájukat. A kakukkfű őshazája a Földközi-tenger térségének sziklás lejtői és örökzöld cserjései, ahol már közel 4000 éve használatos gyógy és fűszernövény. Európában a XI. században a Benedek-rendi szerzetesek terjesztették el.

Kakukkfű fajtái:

Citromillatú (halványlila virág, aranysárga levél), fénylő kakukkfű, kerti kakukkfű (lila virág), keskenylevelű kakukkfű, törpe kakukkfű, vadkakukkfű. Felhasználható részei: virágos, leveles, lágy hajtások, a fás részek nélkül.

A kerti kakukkfű az egyik legősibb gyógynövény, olaját már az egyiptomiak is használták, balzsamozásra, erős illata és kitűnő fertőtlenítő hatása van. Az ókori görögöknél a vitézség, bátorság jelképe volt, ezért a háborúba készülő férjük ruhájára kakukkfüvet hímeztek az asszonyok. Gyógyításra a szárított lombleveleket és a virágokat használják. Hatékony alkotórészei: kávésavszármazékok, flavonoidok, triterpének és illóolaj. Hatóanyagai: timol és karvakrol tartalmú illóolaj, cseranyagok, triterpének, flavonoidok, sók, illóolaj, borneol, aszkorbinsav, B1 vitamin, B2 vitamin, béta-karotin. Arclemosókba, szappanokba, szájvizekbe, légzéskönnyítő mellkasi krémekbe, reuma elleni és bőrápoló kozmetikai készítményekbe keverik.

Évszázadokon át alkalmazták megfázások, köhögések, torokfájások és egyéb légúti megbetegedések kezelésére, bélféreg ellen és emésztés serkentésére. Széles körben használt antibiotikum volt, fertőzések ellen használták, főleg járványok idején, ilyenkor amellett, hogy minél többet fogyasztották, füstölésre és testbedörzsölésre is használták. A hűtőgépek megjelenése előtt a húsokat göngyölték kakukkfüves csomagolásba, hogy megóvják a fertőzésektől és a romlástól.

A mai tudomány is elismeri fertőtlenítő, köptető és nyákoldó hatását, valamint görcsoldó és köhögési ingercsillapítóként is elfogadott. Asztma, időskori tüdőtágulás, hörgőtágulás és dohányosok idült hörghurutja esetén is segíthet az alkalmazása. A kakukkfű kiválóan alkalmas gyermekek kezelésére. A legmegfelelőbb gyógyszerformák ilyenkor a speciális alkohol és cukormentes folyadékok és szirupok.

Illóolaja timolt (fehér kristályos anyag, kellemes aromával és erős antiszeptikus tulajdonságokkal) és karvakolt (étvágygerjesztő, segíti az emésztést, gyulladáscsökkentő és enyhe vizelethajtó hatása is van) tartalmaz, mindkettő, gyógyászatilag fontos vegyület. Baktérium és vírusölő hatása miatt sikerrel alkalmazható lehet a különböző vírusos, influenzás megbetegedések kiegészítő kezelésére. Régebben a kakukkfüvet mint természetes antibiotikumot használták. A növénynek a fertőtlenítő tulajdonságán kívül nyálkaoldó és köptető hatása is lehet, így gyógyhatását pl. légcsőhurut esetében is elismeri a mai tudomány. Csillapíthatja a köhögést, görcsoldó hatású lehet, így széles körben elfogadott növény a szamárköhögés kezelésében.

Olaját a friss vagy részben szárított levelekből és a virágos hajtáscsúcsokból vízgőzös lepárlással nyerik. Jelenleg a spanyolok állítják elő a legtöbb kakukkfűolajat. Az olaj hatására fokozódhat a fehérvérsejtek termelődése, és serkentheti az immunrendszer működését, úgy, hogy fokozzák a fehérvérsejtek termelődését. Fürdő és inhalálás formájában is használható. A kakukkfű -fürdő régóta ismert terápia, illatos és frissítő hatású, valamint segíthet a meghűlés kezdeti kezelésénél. Ajánlott lehet még idegfájdalmak és ideggyengeség, fizikai és szellemi fáradtság esetén. Csillapíthatja a krónikus fáradtság, vagyis a kimerültség számos tünetét, megszüntetheti a szellemi tompaságot, jól hathat a lábadozókra. Segíthet alacsony vérnyomás, vérszegénység, keringési zavarok, rendellenes havi vérzés esetén. Érdemes lehet még kipróbálni ízületi gyulladás és reuma, valamint hajhullás esetén. Jól jöhet még a szervezet salakanyagainak eltávolításában, kezelhető lehet vele a narancsbőr. A kakukkfű kitűnő étvágygerjesztő lehet, ezért a tervezett étkezések előtt fél órával kortyolgassunk el 1 csészényi teát, vagy csepegtessünk 1 mokkáskanálnyi tinktúrát tiszta vízbe és igyuk meg. Görcsoldó hatása miatt, oldhatja a gyomor illetve bélgörcsöket, erősítheti a gyomrot és serkentheti az emésztést. Gombaölő és féregűző hatása lehet, aminek következtében kiválóan alkalmas lehet bélrendszerünk „karbantartására”. Vékony és vastagbél gyulladás esetén, kiegészítő kezelésként, enyhítheti a gyulladásos folyamatokat és az ezzel esetlegesen együtt járó fájdalmakat.

Izomsorvadás esetén a tinktúrát dörzsöljük be az izmokba (utána nemes kenőccsel kenjük be). A kakukkfű tinktúra serkentheti a bedörzsölés hatására az izomzat jobb vérellátását és így az anyagcseréjét. Ahhoz, hogy sikereket érjünk, el hosszabb távon kell alkalmazni. A kakukkfű idegerősítő hatással bírhat, így alkalmazhatjuk idegkimerültség, szellemi tompultság és stressz esetén is. Külsőleg alkalmazva a kakukkfű teája segíthet az elfertőződött sebek gyógyításában, illetve a vírusok okozta bőrbántalmaknál. Használható lehet még fekélyek, kelések megszüntetésében. Fogínysorvadás esetén kakukkfű teával öblögessük a szájüregünket, így viszonylag hamar megállhat a sorvadás. Naponta alkalmazzuk erre a problémára. Arc és orrmelléküreg gyulladás esetén inhaláljunk kakukkfű illóolajat, ezáltal a gyulladás hamarosan lelohadhat. A kakukkfű vérbőséget okozhat a genitáliák környékén, ezért vágyserkentő növényként is használhatják. Az ajurvédikus gyógyászatban sikerrel alkalmazzák frigiditás és impotencia esetén. A növény természetes élénkítőszer, ezért ajánlott reggel, illetve hosszabb távú vezetés közben alkalmazni. A kakukkfű vizelethajtó hatással is bírhat.

Kakukkfű alkalmazása

Alkalmazásának módjai: tea, gargarizáló folyadék, fürdő, lábfürdő, fűszer, kakukkfüves olaj, aromaterápia (illóolaj), gyógynövénypárna, tinktúra, méz.

Tea:élénkítő hatása miatt fogyasztható reggeli frissítő italként. Leggyakrabban légzőszervi panaszok esetén alkalmazzák: kitűnő köhögéscsillapító és köptető lehet, oldhatja az asztmások hörgőgörcsét. Dohányosok reggeli köhögését könnyítheti, leszokás után segíthet a köhögés megszüntetésében és a tüdő tisztításában. Csökkentheti az étvágytalanságot, serkentheti az emésztést, a népi gyógyászat gyomor és bélműködési zavarok esetén is alkalmazza. Vese- és hólyagfertőtlenítő hatása is lehet. Elkészítése: 1-2 teáskanálnyi szárított kakukkfüvet 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, 15 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük és kortyonként fogyasztjuk.

Gargarizálás: A kakukkfű teája – gyulladás csökkentő hatású lehet – hatékony lehet szájnyálkahártya gyulladás és torokfájás esetén. A gargarizálás után a kakukkfű teáját ne nyelje le, hanem köpje ki! Az ajánlott gargarizálási szám: 10-15.

Fürdő: Lázzal járó felső légúti hurutnál a tea fogyasztása mellett igen hatékony alkalmazási mód lehet. Elkészítése: 100 gramm szárított kakukkfüvet 1 liter forrásban lévő vízhez adunk, 15 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük, és a fürdővízhez adjuk.

Lábfürdő: Hosszantartó állva végzett munka vagy gyaloglás után frissítheti, nyugtathatja a fáradt, fájó izmokat, enyhítheti az izomgörcsöt. Elkészítése: 30 gramm szárított kakukkfüvet 1 liter forrásban lévő vízhez adunk, 15 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük és a lábfürdő vizébe öntjük. A lábakat 10-15 percig áztatjuk a gyógynövényes fürdőben.

Fűszer: A kakukkfűnek nemcsak csodálatos gyógyító ereje van, hanem a konyha számára is nélkülözhetetlen fűszer. A vadhúsokat el sem lehet kakukkfű nélkül készíteni, mert az adja meg az igazi aromáját az ételnek.

Használhatjuk még különböző sültekhez, grillhúsokhoz. Minden nehezen emészthető ételt fűszerezhetünk vele.

Kakukkfű olaj: bénulás, szélütés, szklerózis multiplex, izomsorvadás, reuma, tüdőgyulladás, a légzőszervek megbetegedéseinek gyógyításánál lehet a segítségünkre. Déli napsütésben szedett virágzattal lazán megtöltünk egy üveget, és hidegen préselt olívaolajjal felöntjük, úgy hogy az olaj kétujjnyi vastagon ellepje. Két hétig napon vagy meleg kályha közelében állni hagyjuk. Utána leszűrjük, és fényvédő üvegbe töltjük, jól lezárjuk és hűvös, sötét helyen tároljuk. Külsőleg bedörzsöljük a fájdalmas izmokba. Belsőleg napi 2×1 mokkáskanálnyi fogyasztása javallt étkezések alatt.

Aromaterápia: A gyógyszertárakban illetve bioboltokban beszerezhető kakukkfű illóolajat otthon párologtathatjuk, meleg fürdővízhez csepegtetjük (5-7 csepp), azonban ha irritálja, a bőrét a használatát fel kell függeszteni, inhalálhatunk akár más illóolajokkal együtt is. Figyelem: magas vérnyomásban szenvedőknek kimondottan nem ajánlott, mivel a kakukkfű serkenti a vérkeringést és emeli a vérnyomást. Viszont az alacsony vérnyomásban szenvedőknek kimondottan ajánlott.

Gyógynövénypárna: A szárított kakukkfüvet kisebb párnahuzatba töltjük. A növény nyugtató hatása miatt a gyógynövénypárnát éjszakára a fejünk mellé érdemes tenni, mint egy 20-30 cm-re. Segítség lehet depresszióban szenvedőknek és idegkimerültség esetén.

Kakukkfű-tinktúra: A növény alkoholos-vizes oldatát kúraszerűen alkalmazzuk. Egy kúra 3 hét, utána érdemes 1 hét szünetet tartani és szükség esetén a kúra megismételhető. Belsőleg használjunk naponta 2×1 kávéskanálnyit étkezés után. Külsőleg izomsorvadásra bedörzsölő szerként használjuk, úgy hogy utána finom krémmel az adott területet bekenjük, mivel az alkohol szárítja a bőrt. Izomsorvadás esetén mindaddig érdemes a bedörzsölést folytatni, amíg látható eredménye nem lesz a kezelésnek.

Kakukkfűméz: Sötétbarna, fűszeres illatú különleges fajtaméz, amely elősegítheti az emésztést, megszüntetheti a puffadást, fertőtlenítheti a gyomor- és bélflórát és enyhítheti a felső légúti betegségek (megfázás) tüneteit.
Tea főzetét kortyolgatva, olaját párologtatva kiegészítő kezelés lehet torok és légcsőgyulladás esetén, valamint köhögős, náthás időszakban. Nagyszerűétvágygerjesztő, köhögéscsillapító, gyomorerősítő, és görcsoldó lehet.

A kakukkfű más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:

  • Petrezselyem (Petroselinum hortense)
  • Babér (Laurus nobilis L.)
  • Orvosi tüdőfű (Pulmonaria officinalis)
  • Kálmosgyökér (Acorus calamus radix)
  • Medvehagyma (Allium ursinum)

Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

Epilepszia és pajzsmirigyproblémák esetén, áldott állapotban, illetve szoptatós nőknél ne alkalmazzuk! Nagyon erős gyógynövény, be kell tartani a javasolt felhasználási módot, és a szakemberek által előírt pontos adagot! A kakukkfűfürdő nem javasolt bőrsérülés vagy gyulladás, láz, szívgyengeség vagy magas vérnyomás esetén. A kakukkfűnek, mint gyógynövénynek használata ellenjavallt magas vérnyomásban és szívelégtelenségben szenvedőknek. Illóolaját soha ne használjuk belsőleg! A növényt ne adagoljuk túl, mert szédülést, fejfájást és hányingert is okozhat.

Forrás:

  • Lesley Bremness: Fűszer és gyógynövények
  • Babulka Péter: Ismerjük fel a vadon termő gyógynövényeket
  • Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika
  • Frank Zsófia, Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal
  • Roberta Wilson: Aromaterápia haladóknak