Afrikai muskátli és gyökere

Főoldal/Egyéb, Gyógynövények/Afrikai muskátli és gyökere

Afrikai muskátli és gyökere

Az afrikai muskátli (Pelargonium sidoides) a gólyaorrvirágúak (Geraniales) rendjébe, ezen belül a gólyaorrfélék (Geraniaceae) családjába tartozó faj, melyet gyógynövényként is használnak.

Dél-Afrikában őshonos növény. Zulu nyelven umcka loabo a neve, aminek jelentése súlyos köhögés. Elnevezése arra utal, hogy a gyökerét már az afrikai bennszülöttek is köhögésük csillapítására alkalmazták. Európában az 1900-as évek elején a tuberkulózis gyógyítására próbálták használni, de ebben az indikációban nem hozott eredményt.

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a Pelargonii radix, vagyis a dél-afrikai muskátli gyökér hivatalos, amelyet a modern fitoterápiában a megfázásos betegségek kezelésére alkalmaznak.

Eredetileg ennek a növénynek a gyógyító hatását nem igazán ismerik el Európában, de a virág őshazájában, Afrikában nagyon sokféle betegséget orvosolnak vele. Az afrikai nép legfőképpen légúti megbetegedéseknél, gyomor- és bélproblémáknál, májbetegségeknél remél enyhülést ettől a növénytől, pontosabban annak megszárított gyökerétől, de előszeretettel használják menstruációs panaszok enyhítésére is.

A szervezet könnyebben birkózik meg a fertőzéses eredetű, egyéb megfázásos megbetegedésekkel,  mivel a gyógynövény a felső légutak nyálkahártyáján erős immunválaszt vált ki, és jól gyógyítható vele az arcüreggyulladással, torokfájással és  köhögéssel járó meghűlés.

Hatóanyagai:

  • cserzőanyagok
  • kumarinok (umkalin, szkopoletin)
  • flavonoidok
  • illóolajok
  • poliszterolok

Drogja:

A drogot a Dél-Afrikában honos Pelargonium sidoides DC és/vagy a Pelargonium reniforme Curt. (Geraniaceae) szárított, aprított gyökere szolgáltatja (Pelargonii radix Ph. Eur.).

Ellenjavallat:

Várandósság és szoptatás ideje alatt. Azok a személyek se kísérletezzenek a gyógynövényből készült készítményekkel, akik más betegségben, például vesebetegségben vagy vérzékenységben szenvednek. Növelheti az egyidejűleg adagolt kumarin típusú véralvadásgátló hatásosságát.

 

Forrás:

https://nlc.hu/csalad/cikk/del-afrikai-muskatli-megfazas-termeszetes-gyogymod/

https://hu.wikipedia.org/wiki/Fokf%C3%B6ldi_musk%C3%A1tli