Ízületi vagy mozgásszervi panaszok? – Melyik gyógynövényt válasszuk?

Főoldal/Aktualitások/Ízületi vagy mozgásszervi panaszok? – Melyik gyógynövényt válasszuk?

Ízületi vagy mozgásszervi panaszok? – Melyik gyógynövényt válasszuk?

A MOZGÁSSZERVI BETEGSÉGEK

A mozgásszervi megbetegedéseket korunk népbetegségeként tartják számon, mely a lakosság 15-20%-nál diagnosztizálható. A legtöbb reumatológiai megbetegedést a fájdalom, a mozgásszervi korlátozottság, vagy mindkettő jellemzi. A fájdalom lehet ízületi, csonti vagy lágyrész-eredetű. A reumatológiai megbetegedések a gyulladásos eredetű ízületi, a porc elhasználódásával járó kopásos és a csontritkulásos betegségek. A tünetek, panaszok pontos megismerésével, a képalkotó eljárások (röntgen-, ultra hang-, CT-vizsgálat stb.), illetve laborleletek és a beteg kórtörténete alapján, el lehet kezdeni a célzott kezelést.

Táplálkozásunk és az emésztőrendszer állapota hatással van az anyagcserénkre, mely közvetlen összefüggésben áll a mozgásszervrendszerünkkel. Azonban nem csak a táplálékunk minősége, hanem a bőséges folyadékfogyasztás is hozzájárul ízületeink állapotához, az ízületek közötti nedvesség fenntartásához. Ha ezek mellett rendszeresen mozgunk, megfelelően terheljük izmainkat és vázrendszerünket, azok erősebbek és egészségesebbek lesznek.

A mozgásszervi betegségek egyre fatalabb korban kezdődnek. Már a 30-40 évesek körében is találkozhatunk kopásos ízületi, csontritkulásos és gerincproblémákkal. A gyulladásos ízületi betegségek, főleg az immunrendszer valamilyen megbetegedésének következtében kialakuló ízületi gyulladással járó kórképek. Gyakran fatal felnőttkorban kezdődnek, de vannak bizonyos formái, melyeket akár már kisgyermekkorban diagnosztizálnak. Akinek a családjában előfordult már valamilyen krónikus mozgásszervi betegség, még inkább érdemes odafgyelni a jelentkező panaszokra, azokat komolyan venni már a kezdetektől, ugyanis nagyon sok esetben jól karbantarthatók és eredményesen gyógyíthatók.

 

VÍRUSFERTŐZÉSEK OKOZTA ÍZÜLETI BETEGSÉGEK

Vírusfertőzések után is gyakori az ízületi utóbetegség, mely minden korosztályt érinthet. Élő formában is okozhatnak a vírusok és baktériumok elváltozást az ízületi tokban, de ugyanennyire veszélyesek az elhalásuk után fennmaradó toxinok. A betegség után fontos nyiroktisztítást végrehajtanunk, a toxinok eltávolítása céljából. Arcüreg gyulladásnál az ízületeink is fájnak, és a lerakódott toxinok felemészthetik az ízületi tok felszínét, ahol 8-10 évig is élősködhetnek. Húgyhólyag gyulladás után, ha nincs jól kikezelve, a sípcsont melletti izom gyulladása és a talp belső élének fájdalma jelentkezhet. Emésztőrendszeri megbetegedésnél (calici vírus, salmonella) keresztcsonti, térdízületi és csípőízületi gyulladás léphet fel. Tüdőgyulladás tipikus velejárója lehet a vállfájdalom és bordaközi fájdalom. Fogágy-rágóízületi gyulladás után nyaki ízület és csigolya fájdalom a jellemző. Herpesz esetén állandó nyaki-váll ízületi merevség és fájdalom jelentkezhet. Csuklyásizom gyulladásnál nyiroktisztítást kell végeznünk és amennyiben állandó a fájdalmunk, az nem a stressz miatt van. Vírusfertőzés lezajlása után a fájdalom enyhül, viszont baktériumos fertőzésnél vissza-visszatérő a fájdalom.

 

REAKTÍV ARTHRITISZ

Olyan ízületi gyulladásos megbetegedés, mely bármely életkorban előfordulhat, de általában fiatal férfaknál alakul ki. Rendszerint valamilyen gyomor-bélrendszeri, légúti, húgyuti vagy nemi úton terjedő fertőzés után lép fel a betegség. A nyálkahártyáinkat érinti és főleg a húgyutakban és nemi szervekben jelentkezik a gyulladás. Az első napokban hőemelkedés, láz, kisebb testsúlyvesztés jelentkezhet. Jellemző esetben a fertőzés helyétől függően hasmenés, felső légúti hurut alakulhat ki. Ezt napokkal, hetekkel később követi a kórkép fő tünete, az ízületi gyulladás, mely főleg a nagyobb ízületeket: bokát, térdet, keresztcsonti ízületet, ritkábban a kéz- és lábujjakat érinti, többnyire csak az egyik oldalon. Góckutatást kell végeztetni, hogy kiderítsük a kiváltó okot és területet. Amennyiben nincs kikezelve, krónikussá válhat az ízületi gyulladás, holott ez csak következménye a ki nem kezelt gyulladásoknak.

A MOZGÁSSZERVI MEGBETEGEDÉSEK CSOPORTOSÍTÁS

  • Ízületi eredetű
  • Gyulladásos ízületi betegség
  • Kopásos megbetegedés
  • Csontfájdalom
  • Lágyrész-fájdalom
  • Szalagok gyulladása
  • Ízületi tömlők gyulladása
  • Inak, ínhüvelyek megbetegedései
  • Idegi eredetű fájdalom
  • Zsigeri fájdalom (belső szervek felől)

HEVENY ÍZÜLETI GYULLADÁS

  • Az artritisz oka lehet az ízületek baktériumfertőzés, vírusfertőzés vagy anyagcserezavar miatt kialakult gyulladásos megbetegedése.
  • A gennyes ízületi gyulladás kórokozói, a különféle gennykeltő bak tériumok súlyos károsodást okozhatnak az ízületekben.
  • A szexuális úton terjedő betegségeket kísérő ízületi gyulladás a kezdeti húgycsőgyulladás után néhány héttel jelentkezik, ha a húgycső gyulladását nem kezelték ki tökéletesen.
  • A vírusfertőzés okozta ízületi gyulladás számos vírusos megbetegedésben előfordul. Az alapbetegség kezelése után az ízületi betegség is fokozatosan eltűnik.
  • Az anyagcserezavar okozta ízületi gyulladások között első helyen kell említeni a köszvényt. A túlzott fehérjefogyasztás miatt magas húgysav szint következtében, a húgysav sója kristályos formában lerakódhat az ízületi porcban. Főként férfaknál jelentkezik.

FIBROMYALGIA

A fbromyalgia elsősorban a központi idegrendszert érintő probléma, melyben a fájdalom érzékelésében és feldolgozásában zavarok alakulnak ki, de azt nem lehet pontosan tudni, hogy mitől. Tünetei az egész testre kiterjedő izom- és ízületi fájdalom, fáradékonyság, depresszió, szorongás, illetve a csökkent fájdalomtűrés és a nyomásérzékenység a test bizonyos pontjain. Emellett jelentkezhetnek izomgörcsök, végtagi gyengeségek, izomrángások, koncentrációs zavarok, problémák a rövid- és a hosszú távú memóriával. Kísérő tünete lehet az alvászavar, a teljesítmény csökkenése és a többfeléfgyelés képességének elvesztése. Egyéb tünetek gyakran egy másik társbetegséggel függnek össze. Ilyenek például az emésztőszervi zavarok, az irritábilis bélszindróma, petefészek ciszták, vagy bőrgyógyászati betegségek, pl. pikkelysömör. A fbromyalgia nagyon gyakran jelentkezik a különböző autoimmun betegségekben szenvedőknél, leggyakrabban a rheumatoid arthritiszeseknél és a lupusszal küzdőknél. A betegséget pszichoterápiával kell kezelni, valamint ásványi anyag, fehérje és vitamin utánpótlással.

POLYMYOSITISZ

Fájdalmas gyulladással és az izmok gyengeségével járó kötőszövet krónikus megbetegedése. A 40-60 év közötti felnőtteket, illetve az 5-15 év közötti gyermekeket érinti leginkább. Nőknél kétszer gyakoribb, mint a férfaknál. A betegség kiváltó oka ismeretlen, valószínűleg vírusok vagy autoimmun reakciók játszanak benne szerepet. Rákos megbetegedés is kiválthatja. Az azonnali vagy később jelentkező tünetek közé tartozik az izomgyengeség (a felkarban, a csípőben és a combban), izom- és ízületi fájdalom, bőrkiütés, nyelési nehézség, láz, kimerültség és fogyás.

PORCKOPÁSOS ÍZÜLETI GYULLADÁS

A porckopásos ízületi gyulladás az ízület túlterheltségéből eredően alakul ki. Tehát maga a porckopás nagyon lassan jön létre és hosszú ideig semmiféle panaszt nem okoz. Ez egy természetes kopásos folyamat, ami az élet velejárója.

Ha a porcfelszín elkopik, a csontok egymáshoz súrlódva igyekeznek ellátni szerepüket, ami éles, kínzó fájdalommal jár, hosszabb távon pedig mozgáskorlátozottságot eredményez. Nagyon fontos a megelőzés. Megfelelő életmóddal sokat tehetünk ízületeink épségéért, hiszen nemcsak a mozgásnak van fontos szerepe, hanem az ideális testsúlynak is. Megdöbbentő, de már 5 kilogrammnyi súlyfelesleg is akár 50 százalékkal növelheti a térdízületi artrózis kialakulásának kockázatát.

AZ ÍZÜLETI GYULLADÁS LELKI OKAI

Vannak olyan ízületi gyulladások, melyek az autoimmun ízületi gyulladások között szerepelnek, és lelki okokból indulnak el. Bizonyos autoimmun betegségeket pszichés stressz vagy lelki megrázkódtatás is provokálhat, beindíthat. Ezek az okok gyakran kimutathatók, de maga a betegség nem lelki eredetű, hanem csak az provokálta, elindította az autoimmun megbetegedést. A másik eset, amikor lelki okból fáj egy ízület, de olyankor általában nem tudunk meghatározni konkrét ízületi gyulladást. A beteg úgy csinál, úgy viselkedik, olyan panaszai vannak, mintha ízületi gyulladása lenne, de még sem látszanak rajta az ízületi gyulladás objektív okai.

Erőteljes stresszhelyzetben a kortizol (a mellékvesék külső rétege által termelt hormon) először a vállöv izmaiban kötődik legaktívabban, ezután a vállizmokat, a trapézizom felső részét, a kar izmait, majd a mellizmokat kezdi „felzabálni”. A kortizolnak a láb izmai, főleg a vádli, a hát (széles hátizom), és a mellizmok tudnak leginkább ellenállni. A fájdalomcsillapítók károsíthatják emésztő- kiválasztó rendszerünket, különösen a májat és vesét, ezért érzelmi problémák miatt kialakult ízületi gyulladásnál szelíd segítséget kaphatunk citromfű és orbáncfű fogyasztásával. Májunk és vesénk méregtelenítését máriatövismag olaj, tőzegáfonya, aranyvesszőfű és mezei zsurló fogyasztásával érhetjük el.

A DERÉKFÁJÁS MEGELŐZÉSE

Ha valaki napi 8-10 órában ülőmunkát végez, előbb-utóbb szinte biztosan megtapasztalja a hát, a nyak, a kar és a derék fájdalmát. Az ülő életmód elsődleges rizikófaktora az elhízásnak és a metabolikus szindrómának, amelyek közvetve növelik a szív- és érrendszeri betegségek, sőt a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is. Éppen ezért nagyon fontos lenne hangsúlyt fektetni a megelőzésre, illetve a már kialakult fájdalmak esetén mielőbb segítséget kérni. Ugyanis a kezeletlen fájdalom miatt automatikusan kényszertartást veszünk fel, ami tovább súlyosbítja a panaszokat, és akár tartós egészségromlást is eredményezhet. Az ülő életmódból adódó derékfájdalom megelőzéséhez elengedhetetlen egy ergonomikusan kialakított szék, megfelelő alátámasztás a karoknak valamint a rendszeres néhány perces átmozgatása karjainknak, nyakunknak.

AJÁNLHATÓ GYÓGYNÖVÉNYEK

Nyiroktisztításra ajánlható a gyömbér, torma, menta, flavinok, kurkuma, chlorella alga. Természetes antibiotikumként a grapefruitmag cseppet, dióolajat, ezüst kolloidot és a hagymaféléket használhatjuk. Külsőleg mozgásszervi-, ízületi-, ín- és izomfájdalmakra, izomlazításra, reumás eredetű elváltozásokra a lenmagolaj, babérolaj, mustármagolaj, aranyvessző, törpefenyő, ördögcsáklya, glükozamin szulfát, kollagén, MSM, hialuronsav együttes használata (Mobilitás krém) javasolt. Belsőleg gyulladás csökkentésre a lenmagolaj, kendermagolaj (omega-3,-6,-9 zsírsavak) és a mustármag olaj ajánlhatók. Autoimmun eredetű ízületi gyulladásnál a macskakarom tea lehet segítségünkre. Echinaceával együtt szedve immunerősítő és antibiotikum pótlás, vírusra és antibiotikumra is.

A LEGHATÉKONYABB GYÓGYNÖVÉNYEK ÍZÜLETI PANASZOKNÁL

  • babér, dióolaj, árnika, rozmaring, aloe, fűzfakivonat, kakukkfű
  • sáfrányos szeklice, kurkuma, máriatövis, lenolaj, gyömbér
  • feketenadálytő, algafélék, ezüst kolloid, mustármag, csalán
  • mezei zsurló, aranyvessző, mentafélék, gyermekláncfű
  • echinacea, fokhagyma, medvehagyma, körömvirág, levendula
  • csilipaprika, flavin származékok, grapefruitmag, kendermagolaj

AZ ÍZÜLETI PANASZOK KEZELÉSE

  • krémek, borogatások
  • gyógynövények
  • porcerősítők
  • gyógytorna, gyógyfürdők
  • lelki támogatás, érzelmi oldás és fájdalomcsillapítás kineziológiával
  • alternatív terápiák, pl. akupunktúra, masszázs, tapaszok-ragasztások
  • mágnesterápia
  • szükség esetén gyógyszeres kezelés