Levendula (Lavandula angustifolia)

Levendula (Lavandula angustifolia)

Népies nevei: keskenylevelű levendula, orvosi levendula, szagos levendula. Vadon termő örökzöld félcserje, összesen 21 fajtája ismert, de csak 3 értékes a természetgyógyászat szempontjából. Európában valószínűleg a rómaiak terjesztették el, Pannonhalmán az úgynevezett angol vagy hibrid és a francia levendulát termesztik hagyományosan. A két fajta méretében és illatában is különbözik: az angol levendula illata klasszikus, erősebb, a francia parfümösebb, „nőiesebb” illatot áraszt. Gyógyításra a szárított virágot használják.

Többféle nemesített változatát termesztik, különböző méretben és színben, lehet rózsaszín, sötétlila és fehér. A levendulatermesztés igazi hazája Dél-Franciaország, Provence-ban hatalmas területeken nevelik. Magyarországon 1920-ban Tihanyban telepítették az első komoly levendulást, s mivel az itt termett levendula illóolaj-tartalma igen kimagasló volt világhírűvé lett. A másik „lelőhelye” Pannonhalma, ahol a 18. század óta termesztik a bencés apátság tövében. A környék, és a sok napsütés ideális otthona a levendulatöveknek, tehát az innen származó levendulatermékek messze földön híresek, valamint a szerzetesek által kikísérletezett módon levendulaolaj lepárlás is folyik itt.Készítenek itt olajat a helyben termesztett és az ország egyéb pontjain megtermesztett magántermesztők által behozott növényekből is.

Az ókori görögök és a rómaiak tisztító tulajdonságáért és illatáért értékelték. Az ókori rómaiak a fáradtságot és az ízületi merevséget áztatták ki tagjaikból levendulás fürdővízben. A középkorban élt európai lakosok a szerelem gyógyírjának vélték. A nők a bőrük tisztán tartására, rugalmasságának és simaságának megőrzésére tartották a legjobbnak. Csillapíthatja a napégette bőr fájdalmát és a pattanások miatt keletkezett gyulladásokat. Szabályozhatja fejbőr zsírosságát, támogathatja a túlápolt haj regenerálódását.

Levendula hatóanyagai

esszenciális olajai: 1-3% linalool és linalyl-acetát, valamint 1,8% cienol, kámfor, cserző anyagok, flavonoid, glikozid, gyanta, herniarin, keserűanyag, kumarin, limonén, rozmarinsav, szaponin, tannin, triterpenoid, umbelliferon, ursolsav.

Felhasználás módjai: tea, olaj, fürdő, masszázsolaj, párologtatás.

Tea:1 kávéskanálnyi levendulavirágot 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 5-10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Mézzel ízesíthető, kivéve, ha emésztési problémára fogyasztjuk, ilyenkor nem szabad édesíteni.

Olaj:1 maréknyi szárított vagy friss virágot tegyünk jól zárható üvegbe és öntsünk hozzá negyed liter olíva olajat, majd tegyük napos, meleg helyre, és hagyjuk 3-4 napig érlelődni. Ezután szűrjük le és a kész olajat hűvös helyen tároljuk.

Fürdő:Forrázzunk le 5-10 g levendulát 1 liter forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrés nélkül öntsük a fürdővízbe. (Ócska harisnyából „filtert” is készíthetünk, ha ebbe töltjük a levendulát, akkor fürdés után egyben kivehetjük).

Masszázsolaj:10 ml mandula- vagy jojobaolajba keverjünk 4-5 csepp levendula-olajat. Tároljuk hűvös, sötét helyen.

Párologtatás:az aromamécses táljába öntsünk kevés vizet, ebbe csepegtessünk 4-5 csepp levendula olajat.

Belsőleg migrén, görcsök, asztma, külsőleg reuma, izomfeszülés, kimerültség, nehezen gyógyuló sebek és égések kezelésére, valamint az elalvás elősegítésére (például illatpárnába varrva) használják. Alvási zavarok, idegfeszültség, depresszió, ideges gyomorpanaszok esetén különösen hatékony lehet. Nyugtató hatásának köszönhetően csillapíthatja az asztmás rohamot. Altatóként és stressz oldóként használható, kis mennyiségben nyugtathat, nagy mennyiségben serkentően hathat. Csökkentheti a stresszt és a feszültséget, enyhítheti a hangulatváltozásokat. Nagyon sokoldalúan felhasználható gyógynövény, de kiváló aromaterápiás hatása miatt, főleg illóolaj formájában használják, kíméletes hatása miatt gyermekeknél is nyugodtan alkalmazható. Csöpögtethetjük fürdővízbe, borogatáshoz vizes ruhára, párologtathatjuk aromamécsesben, de akár közvetlenül a bőrön is alkalmazhatjuk. Hatásos lehet stressz, fejfájás, levertség ellen, fertőtlenítő, lazító, nyugtató tulajdonsága miatt. Élénkítő, serkentő hatása lehet, oldhatja a feszültséget és kiegyensúlyozhatja a hangulatváltozásokat. Feszültség és görcsök kezelésére masszázsolaj formájában alkalmazzák. Előnyös lehet álmatlanságban és melankóliában, depresszióban. Hozzájárulhat a pihentető alváshoz, ezért gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak esetén. Tulajdonítanak neki vizeletürítést elősegítő, epetermelést fokozó, emésztést segítő, szélhajtó, görcsoldó hatást. Külsőleg is használható ecsetelőként segíthet a zúzódások, rovarcsípések elmulasztásában, a mitesszerek leszárításában és más bőrhibák esetében.

Fürdő és bedörzsölő szerként gyógyír lehet a reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére. Kiegyensúlyozhatja a bőr zsírosságát, és serkentheti a bőr anyagcsere-folyamatait. Előnyösen hathat a magas vérnyomásra. Alkalmas lehet még ekcémánál, gombás fertőzéseknél, fehérfolyásnál. Epehajtó, epeműködést szabályozó képessége kevésbé köztudott, de ettől még hatékony lehet. Ennek köszönhetően serkentheti az emésztést, de hasmenés esetén is jótékony lehet, cseranyag tartalmának köszönhetően. Sebgyógyító képessége lehet, ami különösen égési sérüléseknél lehet látványos. Külsőleg használata segíthet kitisztítani a sebeket, és enyhítheti a bőrbetegségek tüneteit. Vese és epehólyag problémák enyhítésére is jó hatással lehet. A keserű teát használhatjuk hajápolásra, csökkentheti a hajhullást, és a fejbőr korpásságát. Csillapíthatja a fájdalmat, gyógyíthatja a szélszorulást, csökkentheti a gyulladást, javíthatja az emésztést.
A szárított levendulát rejtő zsákocskák már nagymamáink ruhásszekrényeiben is jelen voltak, mert nem csak kellemes az illatuk, de a molyokat is távol tartják. Általános rovarűző hatása is van, kényes növények mellé ültetve elűzi pl. a levéltetveket és más kártevőket.
Gyógy és közérzetjavító hatását legjobban az olaja segítségével használhatjuk ki.

A levendula termesztéséhez nincs szükség nagybirtokra, egy 150nm-es kis házi kertben belevágva egy-két év múlva már készíthetünk saját levendula olajat. Ezt a lehetőséget kiaknázva egyre többen készítettnek saját olajat az otthon termesztett virágból. Az olajat gőz desztillációval, a pálinkafőzésnél használt módszerrel nyerik ki a virágokból, vagyis 160-170 fokos szárazgőzben, 3 m3-es üstökben „párolják”. A kicsapódott olaj és víz szétválasztásakor, melléktermékként keletkezik a levendulavíz, ezt kozmetikai célokra (pl. fürdővízbe öntve vagy szappanok illatanyagaként) használják, de a virágok tövére öntözve, baktériumölő hatása révén elűzi a kártevőket is.4-5 mázsa virágból, ami egy üstbe fér, 2-3 liter olaj nyerhető, amelynek minden cseppje kincset ér, nemcsak áldásos hatása miatt, de mivel egy liter levendulaolaj nagykereskedelmi ára 30-35 ezer forint. Olaj készíttetéséhez érdemes figyelni arra, hogy a lehető legmelegebb, legnaposabb időben szedjük le a virágokat, mert ilyenkor a legmagasabb az illóolaj tartalmuk, rossz időben ebből akár 50%-ot is veszíthetnek.
Bár a levendulaolaj alkalmazása biztonságosnak minősül, használata előtt kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét. Az illóolaj ritkán allergiás reakciót okozhat.

Levendula más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:

  • citromfű (Melissa officinalis)
  • macskagyökér (Valeriana officinalis)
  • komló (Humulus lupus L.)
  • orbáncfű (Hypericum perforatum L.)

Érdekesség: Megfigyelések szerint riasztja a hangyákat és a levéltetveket a levendula, ezért a közelében lévő növények nem tetvesednek.

Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

Illóolaját belsőleg, csak orvosi utasításra szabad alkalmazni!

Forrás:

  • Bálint János – Népi hagyományok gyűjtései nyomán
  • Frank Zsófia, Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal
  • Roberta Wilson: Aromaterápia haladóknak
  • Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika
  • Barbara és Peter Theiss: Erdők, mezők patikája