Ausztrál teafa és teafaolaj (Melaleuca alternifolia)

Főoldal/Egyéb/Ausztrál teafa és teafaolaj (Melaleuca alternifolia)

Ausztrál teafa és teafaolaj (Melaleuca alternifolia)

Örökzöld fa, ami akár 7 méter magasra is megnő. Fiatalabb ágait fehéres szőrök borítják, idősebb ágai kopaszak, törzsén papírszerű kéreg található. Levelein olajmirigyek találhatóak és nagy mennyiségű antiszeptikus hatású teafaolaj nyerhető ki belőlük. Levelét egész évben szedik.

A mirtuszfélék családjába tartozik és azért nevezték el teafának, mert a leveléből az európai telepesek eleinte teát készítettek. Az ausztrál őslakosok a teafa levelét gyógyászati célokra használják, sebek, égések, torokfájás gyógyítására. Gyógyhatása a levélből kioldódó illóolajának köszönhető. A 20. század elején az illóolaját először állították elő, és ezzel együtt elkezdődött a tudományos vizsgálata is.

Az illóolajat a növény leveleiből vízgőz-desztillációval nyerik, az ehhez szükséges teafákat nagy területeken termesztik. Az olaj antimikróbás, 1% alatti koncentrációban antibakteriális hatású, baktériumok, vírusok, bárányhimlő, fagyás, szemölcs, fejkorpa, vágott sebek, rovarcsípések és gombák esetén is használják.

A teafa olajának hatásairól:

A teafaolaj fő összetevői: minimum 30% monoterpén szerkezetű terpinén, 10-30% gamma-terpinén, 5-15% alfa-terpinén és maximum 15% cineol.

Bőrgyógyászati készítmények előállítására is használják. Antifungális hatása van, valamint hatására sérül a baktériumok sejtmembránjának integritása, azonban csak lokálisan használva fejti ki hatását. Gyulladt bőr kezelésére is hatásos gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően.

Aknék, bőrgombák kezelésében is sikerrel alkalmazzák. Több vizsgálatban igazolták, hogy szájüregi candidiasis esetén is hasznos segítség.

Szájon át alkalmazva a teafaolaj mérgező, ezért csak és kizárólag külsőleg alkalmazható fertőzéses bőrbetegségekre, és aknés bőr kezelésére. Fertőzött terület kezelésére néhány csepp 5-15%-os olajos oldatot használhatunk, vagy illóolaj tartalmú krémet, amely 5-15%-ot tartalmaz. Külsőleg az illóolaj koncentrációja ne legyen több mint 5%.  Körömgomba kezelésére hígítatlan illóolajat érdemes használni. Az olaj az ép bőrön is átjut, így körömágygyulladásra is használható.

Hazánkban kozmetikumok és fogápolószerek összetevőiként is megtalálható.

Ellenjavallat:

Ritkán alakul ki allergia, de kontakt dermatitis gyakran előfordul. Irritáció esetén hígítva érdemes használni, kiválóan hígítható bármilyen semleges olajjal, például olívaolajjal, mandulaolajjal, napraforgóolajjal. Gyermekeknél nagy dózisban koordinációs zavarokat és zavartságot okozhat.

Allergiára hajlamosak végezzenek bőrtesztet és csak akkor használják a készítményt, ha 2 napon belül nem jelentkezik bőrpír a területen.

Felhasználási javaslatok:

Köröm- és lábgomba: Keverjünk 1 kávéskanál kókuszolajhoz 3-4 csepp teafa olajat, majd ezzel alaposan kenjük be a köröm felületét, és a körülötte lévő bőrfelületet is. Fontos, hogy az elegyből jusson a köröm alá is. Lehet közvetlenül is a fertőzött körömfelületre cseppenteni vagy fültisztító pálca segítségével alaposan kenjük be a teljes köröm felületét úgy, hogy a koncentrált olaj ne érintse a bőrt.

Lábfürdő: 2-3 liter langyos vízhez 3 csepp teafaolajat adunk, 10-15 percig benne tartjuk a lábat. Frissíti a lábat, csökkenti a lábszagot.

Bőrpanaszok kezelésére:

Parazitás bőrfertőzések: 5%-os koncentrációban hatékony rühfertőzés, fejtetű, valamint Demodex atka okozta bőrfertőzés (ún. demodicosis) kezelésére.

Vírusos bőrbetegségek: elősegíti HPV-vírusok okozta talpi vagy kézfeji szemölcsök gyógyulását, és hatékony herpesz vírusok okozta ajakherpesz kezelésében. 1 teáskanál mandulaolajba tegyünk 1 csepp teafaolajat, s ezt vigyük fel az érintett felületre akár naponta 3-4 alkalommal is.

Pattanásos zsíros bőr: antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően már 5%-os koncentrációban is hatásos mérsékelt pattanásos bőrtünetek kezelésében. 1,5 dl desztillált vízbe cseppentsünk 5 csepp teafaolajat és ezt használjuk arc tonikként.

Seborrhoeás bőrgyulladás: A hajas fejbőr korpásodásának leggyakoribb oka egy, a bőr normál flórájához tartozó gomba, az ún. Malassezia furfur. A teafaolaj gomba ellenes hatása révén kedvezően befolyásolja az ilyen tüneteket. 1 evőkanálnyi samponhoz adjunk 2 csepp teafaolajat, s ezzel mossunk hajat. Tartsuk a fejbőrön 3-5 percig, majd alaposan öblítsük le. Alkalmazható hajmosás utáni öblítőben is.

Pikkelysömör tüneteinek enyhítésére is alkalmas. Naponta több alkalommal dörzsöljük át olívaolajba kevert teafaolajjal (1 evőkanálnyi olajba 2-3 csepp teafaolaj) a pikkelysömörös bőrt. Enyhül a viszketés, felpuhulnak a plakkok.

Felső légúti és szájüregi panaszok esetén:

A megfázás és légzőszervi irritáció mérséklésére keverjünk el pár csepp teafaolajat mandula olajjal és bőségesen oszlassuk szét a mellkason és a torok környékén. A teafaolajat párologtatóval vagy aromalámpával is szét lehet oszlatni: így megnyitja a légutakat, fertőtleníti a levegőt.

Szájszag: 2 dl meleg vízhez adjunk 6-8 csepp teafaolajat és ezzel gargalizáljunk naponta néhányszor. Nem csak a szájszagot, de a garat veszélyes kórokozóit is távol tartja.

Ínygyulladás esetén: Száj- és fogínygyulladás esetén: 5-10 cseppet 1 pohár (kb. 1 dl) vízzel keverjünk el és naponta többször gargalizáljunk, illetve öblögessünk.

Aftára és szájban lévő kiütésekre két óránként egy cseppet juttatva (közvetlenül cseppentve vagy fültisztító pálcikával) átveheti az általában ilyenkor használt fertőtlenítő és fájdalomcsillapító helyét. A kezelés után pár percig ne nyelje le a keletkező nyálat.

Fogfájásra vagy fogfertőzésre masszírozzuk a teafaolajat az ínybe. Pár perc elteltével jól öblítsük ki. Fertőtlenítsük a fogkefét is egy-két cseppel minden héten.

Különös óvatossággal alkalmazható légző rendszeri allergiás megbetegedések, epilepszia, idegrendszeri elváltozás, magas és alacsony vérnyomás esetén

 

Forrás:

–  Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika

–  Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár

2018-10-10|Címkék: |