Medvehagyma (Allium ursinum)

Medvehagyma (Allium ursinum)

A medvehagyma népies nevei: sásihagyma, poszhagyma, vadfokhagyma, sarima, kígyóhagyma, salamás, sajamás, cigányhagyma, poroszhagyma, erdei fokhagyma, boszorkányhagyma. Karcsú hagymájú növény, virágai hófehérek, 8-10mm hosszúak. Felhasznált részei: a zöld részek, illetve a hagyma. A tavasz első hírnökei közé tartozik. A növény a nevét onnan kapta, hogy amikor a medve felébredt téli álmából csak ezt az egy növényt fogyasztja, mivel a téli alvás alatt a szervezetében felhalmozódott salakanyagokat kitakarítja. A medve a hagymához a patakok vizét fogyasztja nagy mennyiségben. Gondoljunk csak arra, hogy amikor az ember hagymát eszik, mekkora vízigénye támad.

Levelei hasonlítanak a gyöngyvirágéra, élénk zöldek, fénye¬sek, hosszú nyelűek, lándzsa alakúak. Hosszúkás hagymáját fehér, átlátszó hártya, buroklevél fedi. Sima, világoszöld szára 30cm-re nő meg, két levél közt hozza virággömbjét. Az ernyős virágzatban csillag¬szerű kis liliomvirágok helyezkednek el. Nálunk áprilisban-májusban virágzik, főleg bükkösökben, hegyvidékeken csak humuszban gazdag, árnyékos ligeterdőkben, források mentén terem. A vadfokhagyma nevet erőteljes fokhagy¬maillatáról kapta, és ez az, ami segít, hogy ne tévesszük össze a gyöngyvirággal vagy a mérgező kikericcsel.Gyógyászati célra felhasznált részei: száras levele és hagymája. A zsenge leveleket áprilisban és májusban, tehát még a virágzás előtt, a hagymáját nyár végén és ősszel kell szedni.

A svájci természetgyógyász és gyógyfüves lelkész, Künzle különösen dicsérte ezt a növényt:„Az egész testet megtisztítja, kihajtja belőle a megrekedt, kóros anyagokat, egészségessé teszi a vért, kiűzi és elpusztítja a mérgező anyagokat. Az örökké betegeskedő embereknek, a sömörös, pattanásos, korpázó arcbőrűeknek, a reumásoknak és görvélykórosoknak úgy kellene tisztelniük a medvehagymát, mint az aranyat. Nincs a Földön még olyan növény, amelyik ennyire hatásosan tisztítaná a gyomrot, a bélrendszert és a vért, mint ez. A fiatal emberek kivirulnak tőle, mint a rózsa, és kinyílnak, mint a fenyőtoboz a napfénytől.”

Tulajdonságai megegyeznek a fokhagymáéval, de gyógyereje jóval nagyobb. Népi szájhagyomány szerint a medvék téli álmuk után ezt keresik, hogy gyomrukat, beleiket és vérüket megtisztítsák vele. Ezért úgy tartják, hogy különösen alkalmas lehet a szervezet tavaszi salaktalanítására, és elősegítheti az idült bőrbetegségek gyógyítását is.Általánosan ismert tavaszi salaktalanításra, krónikus bőrbajokra, vértisztító hatása miatt, valamint gyomor és bélrendszer tisztítóként is.

Medvehagyma hatóanyagai

Fő hatóanyaga – hasonlóan a fokhagymáéhoz – a kéntartalmú alliin. Ezenkívül allinázt, ajoent, metil-allil-triszulfidot, adenozint, flavonoidokat, cisztet, foszfolipideket, béta-szitoszterint, növényi szteroidokat és klorofillt tartalmaz. Vitaminok közül A-, B1-, B2-, C- vitamint, niacint, ásványi anyagok közül magnéziumot, nagy mennyiségű vasat (20x több vas van benne mint a fokhagymában) cinket, mangánt, kalciumot, szelént tartalmaz.

Alkalmazás módjai: friss préselt lé, tea, tinktúra, borogatás, lemosás, élelmiszerként, medvehagyma méz formájában. Tavaszi kúrákhoz ajánlatos frissen használni, mivel a levelek hatása szárított állapotban gyengül. Használhatjuk apróra vágva levesekhez, ízesíthetünk vele burgonyát, tésztát, más ételeket, akár petrezselyem helyett, illetve darabolva rászórhatjuk, vajas kenyérre is. Leveleiből készíthetünk salátát vagy főzeléket is, de utóbbihoz csípős íze miatt érdemes csalánlevelet keverni. Hagymáját ugyanúgy használhatjuk fel, mint a fokhagymát. Érzékeny gyomrúaknak ajánlott, hogy levelét és hagymáját vágják össze apróra, öntsék le meleg tejjel, s csak két-háromórai áztatás után fogyasszák kortyonként.
A tavasszal gyűjtött friss leveles szárat gyümölcs centrifugával kipréseljük és levéből 5cl-t kefirbe vagy valami más lébe belekeverve fogyaszthatjuk.
A szárított medvehagyma leveleket (1-2 evőkanál) 3-4 dl vízzel leforrázzuk, letakarjuk, 5-10 percig ázni hagyjuk, szűrjük és kortyonként fogyasztjuk. Napi 2-3 csésze az ajánlott napi adag.
Tinktúrából napi 12-16 csepp a dózis, érdemes reggel bevenni. Noha nincs olyan kellemetlen csípős hatása, mint a fokhagymának, mégis érdemes 1-1 ½ dl vízbe csepegtetni. A tinktúra előnye, hogy egész évben rendelkezésre áll.

Külsőleg a medvehagyma teájából készült borogatások és lemosások hozhatnak eredményt bőrgombák esetén.

Élelemként a friss leveleket lehet felhasználni levesek, mártások, húsok stb. elkészítéséhez (noha hő hatására a hatóanyagok egy része elvész).

Magyarországon is immár beszerezhető bio- medvehagyma méz (250gr kb. 6-800Ft).

Fogyasztása enyhítheti a gyomor okozta szív és érrendszeri zavarokat, álmatlanságot, de a magas vérnyomásból vagy az artériák elmeszesedéséből előforduló panaszokat is. Érrendszer tisztító tulajdonságai azonban csak kitartó és tartós használat során érvényesülnek. Az utóbbi időben bizonyítottan vérnyomás és vérzsírcsökkentő, valamint véráramlásjavító tulajdonságai révén keltett újra nagy figyelmet. Hatásait a kellemetlen fokhagymaszag nélkül váltja ki.

Akkut és krónikus bőrbetegségek egyik kiinduló pontja a belek elgombásodása és a toxikus anyagok felhalmozódása. A medvehagyma alkalmazásával szépen kitisztulhat a tisztátalan arcbőr, a pattanásos, sömörös, korpás bőr. Borogatásként a bőrön jelentkező gombás fertőzések ellen is hatásos lehet. Gyulladás gátló hatása lehet, emiatt sebek gyógyulásában és az égető, viszkető bőr esetében is enyhülést hozhat.

Kitakaríthatja a májat, az epét, a gyomrot és az egész béltraktust. Bélfertőtlenítő hatású lehet, bélgombák ellen (Candida, criptococcus, trichophyton, epidermaphyton, microsproium) klinikailag is bizonyítottan hatásos lehet. Segíthet a krónikus étvágytalanságon is, mivel serkentheti az egész emésztőtraktust. Kedvezően hatása lehet a gyomorra és a bélrendszerre, a belek renyhesége vagy görcsös összehúzódása miatt kialakult gázképződésekkel és kólikával járó akut vagy krónikus hasmenés, és szorulás esetén is ajánlható kettős hatású növény. A belek túltelítettsége vagy lanyha működése miatt fellépő különösen idős embereknél előforduló panaszok is megszűnhetnek a bélműködés javulásával. Enyhítheti, az un. ideges emésztés tüneteit (fájó gyomor, has, belek). Serkentheti a bélrendszer nyiroksejtjeit, ezáltal elősegítheti a könnyebb kiválasztást. Alkalmazása elősegítheti a tápanyagok hatékonyabb felszívódását. Hamar kihajthatja az emberből a bélférgeket, még az orsógilisztát is.

Segíthet a felső légúti betegségek esetén. Csökkentheti pl. az influenza, megfázás kockázatát. Különösen alkalmas lehet az időskori hörghurut váladékainak felszabadításában és eltávolításában. Az antibiotikumos kezelések egyik fő kiegészítője lehet. Mivel gátolhatja a vérrögképződést, csökkentheti a tüdőembólia kialakulásának kockázatát. Készíthető belőle ún. medvehagyma -bor, ami jó hatású lehet azon idős emberek számára, akiket mellkasi elhurutosodás következtében nehézlégzés kínoz. Őseink az idős korban gyakran előforduló tüdőkór és vízkór esetén is használták, valamint jó hatása lehet az idült köhögésre is, mert oldódik a váladék és ezzel szűnik a légszomj. Különösen ajánlott lehet azok számára, akik toxikus anyagokkal dolgoznak, pl. festők, fodrászok, bányászok, útépítők, nagyvárosi lakosok. Képes lehet a szervezetben felhalmozódott ólmot és más nehézfémeket eltávolítani. Különösen ajánlott lehet medvehagyma kúrát tartani a dohányosoknak illetve vegyi anyagokkal foglalkozó embereknek.

A húgyúti szervek betegségeinél is segíthet. Levelei frissen felhasználva elősegítheti a vizelet ürítését, tisztíthatják a vesét és a húgyhólyagot. Kimoshatja a vese és hólyaghomokot, illetve az apróbb köveket. Fertőtlenítő hatással lehet az egész húgyúti rendszerre. A vizeletben, így a vesékben, hólyagban lévő baktériumokat és vírusokat elpusztíthatja, különösen hatékony lehet felfázásos tüneteket enyhítésében és felszámolásában.

Aváltozókori tüneteket (izzadás, hőhullám stb.) nagymértékben csökkentheti. Fiatalabb nők esetében emelheti a libidót, növelheti a nemi vágyat és gyógyíthatja (belsőleg fogyasztva) a hüvelyi gombásodást és hüvelyfertőzéseket. A medvehagyma kedvezően befolyásolhatja az optimális női hormonháztartás fenntartását. Késlekedő, kimaradt menstruációt viszonylag gyorsan helyreállíthatja, ugyanakkor csökkentheti az erős vérzést a ciklus alatt. Férfiak esetében a növény béta-szitoszterin tartalma miatt hatékony szer lehet a prosztatagyulladás és a jóindulatú prosztatanagyobbodás kezelésében.

A medvehagyma, illetve az étkezési hagymafélék legalább 1 éven át tartó fogyasztása elősegíthetik a hatóanyagok, és különböző ásványi anyagok, nyomelemek jobb beépülését a csontszövetekbe, ezáltal megakadályozhatják a csontok leépülését. Lelassíthatják a csontritkulás kórfolyamatát illetve képesek lehetnek azt regenerálni is. A nehezen gyógyuló sebek is hamar behegedhetnek, ha friss hagymalével kenjük be.

Szív és keringési betegségek esetén lehet segítségünkre. Gátolhatja a vérrögképződést, csökkentheti a vérzsír szintjét beleértve a koleszterin és triglicerid szintet is. Javíthatja a memóriát, mivel tisztíthatja a hajszálereket is. Tartósan alkalmazva csökkentheti a vérnyomást, serkentheti a vérképzést, magas vastartalma miatt vérszegénység esetén is segítségünkre lehet. Hatékonyan csökkentheti a koszorúerek lerakódásait, így használatával csökkenthető a szívinfarktus veszélye. Idős és stresszes körülmények között élők bátran gondolhatnak rá, mert a szervezetünk kiváló méregtelenítője, salaktalanítója lehet. Mindazok, akik évente visszatérő tisztítókúráik során medvehagyma kúrát is folytatnak hatásosan kerülhetik el a magas koleszterinszintet és magas vérnyomást. Mindezek mellett egyidejűleg tisztíthatja az agyi artériákat és ereket, ezzel erősítheti a memóriát és csökkentheti a feledékenységet, valamint jó kiegészítő lehet a szív-, a vér-, és az érrendszer munkájában. Napjainkban nem elhanyagolható, hogy gátolhatja és semlegesítheti a szervezetbe jutó káros sugárzásokat, amit okozhat pl. tv, számítógép, rádiótelefon, mikrohullám stb.

A medvehagyma más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:

  • Máriatövis (Silybum marianum)
  • Nagy csalán (Urtica dioica)
  • Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
  • Vizitorma (Nasturtium officinale)
  • Fűszerpaprika (Capsicum annuum)

Medvehagyma – Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

Alkalmazása előtt kérdezze gyógyszerészét, vagy orvosát.Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel történő együttszedés esetén kérje ki kezelőorvosa tanácsát! A medvehagyma gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata!

Forrás:

  • Bálint János – Népi hagyományok gyűjtései nyomán
  • Maria Treben: Új receptjei és élete
  • Maria Treben: Egészség Isten patikájából
  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó
2014-03-13|Címkék: , |