Ligetszépe (Oenothera biennis)

Főoldal/Gyógynövények, Ligetszépemag-olaj/Ligetszépe (Oenothera biennis)

Ligetszépe (Oenothera biennis)

Népies nevei: csészekürt, kecsketubák, ligetéke, rapontikagyökér, idegen sárgaviola. Feltehetően Dél-Amerikából terjedt el a világon, főleg északi vidékek vasúti töltései, útszélei, folyópartjai, kavics- és homokbányák környéke az élőhelyei. Sötétedés után fénylő sárga virágai rövid időre kinyílnak és mielőtt a Nap felkel, elpusztulnak, majd másnap este új virágok díszítik, éjjeli lepke porozza be őket. A virágzása pontosan akkor történik, amikor a Nap utolsó sugarai is eltűnnek a horizonton. Érdemes a néhány percig tartó nyílási folyamatot megnézni. A virág csak 1 napig él, majd elhervad. Évelő növény, amely 1 méter magasra nő meg. Drognyerés céljából a vöröslő ligetszépét termesztik. Felhasználható részei:levele, magból kinyert zsíros olaja, ritkábban a virágos hajtás, gyökere.

Gyógyító hatását már az indiánok is felismerték, használták bőrproblémák-, sebek, de megfázás és asztma kezelésére is. Egyes indián törzsek levelét és szárát nyáron párolva, vaskos karógyökerét télen szárítva ették. A mézben főzött gyökeréből vagy hajtáscsúcsból köhögés elleni szirup készül.

Ligetszépe hatóanyagai

A parlagi ligetszépe hatóanyagai: linolsav (72%), gamma-linolénsav (GLA) (9%), olajsav és palmitinsav-trigliceridek.

Gyógyításra az érett magokból származó olajat használják. Gyűjtik a gyökerét, amit ősszel, vagy tavasszal virágzás előtt szednek és elkészítenek salátának vagy megfőznek ételnek. Mégis legismertebb része a magja, amely érett korában magas olajtartalmú, amit kinyernek belőle, és hasznosítják ét és salátaolajként, vagy gyógyításra, illetve kozmetikumként. Ez az olaj foszfolipidekben és sztirolokban, értékes esszenciális zsírsavakban gazdag. Két létfontosságú, többszörösen telített zsírsav található benne: a linolsav és a gamma-linolénsav.A linolsav, az esszenciális zsírsavak közé tartozik, F-vitaminként is emlegetjük. A szervezet önmaga nem képes előállítani, csak táplálék révén jut hozzá. Legértékesebb összetevője a GLA (gamma-linolénsav), amit 9%-ban tartalmaz, illetve a vernolsav. Ez a rendkívül ritka tápanyag hozzásegítheti a szervezetet a prosztaglandinok (hormonszerű vegyületek, PG) előállításához, amelyek a test valamennyi szervére befolyással lehetnek, elősegíti a prosztaglandinszintézist.A prosztaglandinok sok emberben nem képződnek kielégítő módon. Ennek oka lehet genetikai adottság, tápanyag hiánya, illetve egyéb más tényező.Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslata szerint, felnőtteknél a naponta bevitt kalória 3%-át, szoptatós anyák és gyermekek esetében 5%-át telítetlen zsírsavaknak kell kitenniük. Például olyanoknak, mint ami a ligetszépében található. A telítetlen zsírsavak antioxidáns tulajdonságúak, semlegesítik a test számára káros szabadgyököket, illetve gátolják azok keletkezését.

Olaja segítségünkre lehet érrendszeri betegségek megelőzésében, valamint amennyiben már van, ilyen betegségünk segíthet a gyógyszeres kezelés kiegészítésében. Enyhítheti a magas vérnyomást, csökkentheti a magas koleszterinszintet és a trombózis veszély kockázatát. Egy kanadai kíséreltben a naponta 4g liegetszépeolaj-készítményt szedett betegeknél három hónapig tartó kúra után 31,5 %-kal csökkent a koleszterin koncentrációja a vérben. Bizonyos autoimmun betegség(mint pl. sclerosis multiplex)esetében javíthatja a gyógyszeres kezelés hatékonyságát, valamint reumás jellegű ízületi gyulladásnál is segíthet. Enyhítheti a puffadást, vízvisszatartást, emlőfájást, ingerlékenységet, lehangoltságot, fáradékonyságot, amely tünetek a menstruációval járnak együtt.A ligetszépe olajban található GLA enyhítheti a menstruációs görcsöket, mivel gátolhatja a menstruáció alatt a prosztaglandinok termelését. A mellek szöveteinek megóvására is kitűnő szer lehet, mivel a ligetszépe olaj tartalmaz olyan esszenciális zsírsavakat, amelyek támogathatják a jód felszívódását, ami igen alacsony lehet a cisztás mellű nőknél. Csökkentheti a mellben, a méhben, valamint a petefészekben beindult rendellenes sejtszaporulatot.

Fogyókúrás étrendbe is beilleszthető, ugyanis csökkentheti az éhségérzetet, segítheti a szervezet normál testsúlyának kialakítását és fenntartását, valamint zsírégető hatású is lehet. Segíthet a pszichés eredetű étvágytalanság megszüntetésében.

Csökkentheti az ízületi fájdalmat és az ízületi gyulladást. Számtalan tanulmány mutatta ki, hogy a GLA tartalmú táplálék kiegészítők hatásosan csökkentheti az ízületi fájdalmakat és megbetegedéseket. Reumás fájdalom csillapítására is jó hatással lehet. Egyes betegeknél a ligetszépe olaj enyhítheti a reumás ízületi gyulladással járó fájdalmakat. A legjobb Omega-3 zsírsavakkal együtt alkalmazni (olajos húsú halak, lenmag és kiegészítők fogyasztásával juthatunk hozzájuk).

Kutatások igazolták, hogy a ligetszépe magolaj megakadályozhatja vagy egyes esetekben akár vissza is fordíthatja a stressz okozta kellemetlen tüneteket, amelyek gyakori velejárói a cukorbetegségnek. Blokkolhatja az alkohol-elvonási tüneteket, hasznos lehet az alkoholisták ivásról való leszoktatásában is. Mivel az alkohol megakadályozza a linolsav átalakulását gamma-linolénsavvá az alkoholisták esetében a prosztaglandin E1 szintje csökken a szervezetben, ami pedig depresszióhoz vezet. A depresszió viszont ismét az ivás folytatására ösztönöz. Azzal, hogy a ligetszépe olaj csökkentheti a depressziót, közvetve az ivás iránt érzett vágyat is mérsékelheti. Ismert tény továbbá, hogy az alkohol a májat és a vesét is károsítja, a ligetszépe olaj viszont az alkohol okozta enzimblokádot megakadályozva bizonyos fokú védelmet jelent ezeknek a szerveknek. Gátolhatja a vérlemezkék összetapadását, javíthatja a koszorúér keringését. Szerepet játszhat a vér koleszterinszintjének a csökkentésében. Védhet a szívbetegségek, az agyvérzés, a magas vérnyomás kialakulása ellen, mérsékelheti a vérrögök képződésének esélyét. Krónikus candidázis (gombás fertőzés) esetén a hüvelyt belülről érdemes bekenni az olajjal, naponta vagy minden másnap megismételni, legalább 10x. Méhszájsebnél átitatott tampont helyezhetünk fel éjszakára 20 napig.

Jó hatással lehet emellett a hiperaktív gyerekekre, felnőttekre, enyhítheti a skizofrénia tüneteit, valamint használatával segítségünkre lehet bizonyos progresszív neurológiai betegség kiegészítő kezelésében (pl. Parkinson kór). Csökkentheti a depressziót és az alkoholbetegek ivás utáni vágyát. A csecsemők ekcémájának, az ún. koszmónak régóta ismert orvossága. Hozzásegíthet az egészséges bőr fenntartásához.

Külsőleg használva beválhat, mint nagyon jó bőrápoló szer, atópiás ekcéma esetében csökkentheti a gyulladást, megszüntetheti a pikkelyesedést, a bőr szárazságát, a bőr kivörösödését. Enyhítheti az ekcémás tüneteket. Egyes esetekben az ekcéma akkor fejlődik ki, mikor a szervezet nem képes az étkezéssel bevitt zsírokat GLA-vá alakítani. Ezért ha táplálék-kiegészítő formájában juttatjuk a szervezetünkbe a GLA-t az sokat segíthet a viszketés, húzódás, hámlás enyhítésében. Sok ekcémában szenvedő beteg számolt be arról, hogy a ligetszépe olaj rendszeres szedésével 3-4 hónap alatt enyhíthet a viszketésen, ezáltal csökkenteni tudták a szteroidos krémeknek az alkalmazását (melyek gyakran kellemetlen mellékhatásokkal járnak). Kiváló lehet az akne és a rozácea kezelésére, azáltal, hogy leoldhatja a szébumot (ami az aknés betegek esetében megvastagodott olajos réteget jelent), a ligetszépe olajban található zsírsavak megakadályozhatják a pórusok eltömődését. Az olajban található esszenciális zsírsavak pedig csökkenthetik a rozáceával járó gyulladásos tüneteket, kontrollálhatják a sejtek tápanyag felhasználását, és a prosztaglandin termeléssel pedig stimulálhatják a vérerek összehúzódását. Elősegítheti a bőr egészséges működését, csökkentheti a bőr ráncosságát, lassíthatja az öregedés folyamatát, elősegítheti az új körmök keletkezését. Táplálhatja a körmöket, a fejbőrt és a hajat. A ligetszépe olajban található számtalan fajta zsírsav nem csak azt akadályozhatja meg, hogy a körmünk betörjön, vagy repedezzen, hanem általános állapotukat is nagyban javíthatja. Ráadásul ezek a zsírsavak a fejbőrt és a hajat is táplálhatják, így sokféle haj és fejbőrprobléma kezelésére alkalmas lehet.

A ligetszépeolaj-tartalmú készítményeket hosszabb időn át kell szedni. A látható hatás csak 4-12 hét elteltével tapasztalható. A homeopátiában hasmenés kezelésére szolgál.

Hatásos lehet még a központi idegrendszert támadó autoimmun betegségek (pl. Sclerosis multiplex) okozta károsodások enyhítésében. A zsírsavak továbbá hosszú távon alkalmazva támogathatják az idegek egészséges fejlődését. Enyhítheti még a központi idegrendszer hanyatlásával járó betegségekkel (pl. Alzheimer-kór) kapcsolatos memóriazavarokat. Azáltal, hogy serkentheti az idegimpulzusok átadását, a ligetszépe olaj hatékonyan alkalmazható lehet az ilyen betegségek gyógyításában.

Ligetszépe felhasználási módjai

Felhasználásának módjai:  hidegen sajtolt magolaj, szirup, élelmiszer.

Olaj: A ligetszépe magból nyert olajnak mintegy 72%-a esszenciális linolsav, 9%-a pedig gamma-linolénsav. Belsőleg: naponta 2 ml (1 mokkáskanálnyi). Külsőleg: Test és arcápoló krémekbe keverve vagy vizes kézzel töményen a bőrbe masszírozva a ligetszépe olaj rendkívül hamar beszívódik, bőrünk bársonyosan selymes és friss lesz a használat után.

Szirup: Gyökeréből erősítő, roboráló, hurutoldó, köhögés elleni szirup készíthető a következő módon: 2-3 megmosott és hámozott gyökeret 1 cm-es darabokban, pár szegfűszeggel kevés vízben puhára főzünk. Fatörővel jól áttörjük, majd leszűrjük. Mézzel ízesítve kortyonként fogyasztjuk el. Az indiánok a vaskos karógyökerét télen szárítva ették.

Élelmiszerként: Magját a szezámmaghoz hasonlóan péksüteményre süthetjük, desszertekbe keverhetjük. Levest, salátát készíthetünk belőle.

A ligetszépe mint gyógynövény más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:

  • levendula (Lavandula angustifolia)
  • palástfű (Alchimilla vulgaris)
  • kukorica (csíra) (Zea mays)
  • cickafarkfű (Achillea millefolium)
  • kakukkfű (Thymus vulgaris)

Érdekesség:

Laboratóriumi állatkísérletek során a kutatások a következőket állapították meg:

  • csökkentette a mellrák növekedésének ütemét
  • csökkentette a trombózis veszélyét
  • megakadályozta az ízületi gyulladások kifejlődését.

Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

A ligetszépeolaj belsőleges alkalmazása csecsemőknél és egyévesnél fiatalabb kisgyermekeknek nem javasolt. Epilepszia esetén az orvossal meg kell beszélni az alkalmazását. Esetenként hányinger, emésztési zavarok, bőrkiütés és fejfájás léphet fel, néha allergiás reakció alakulhat ki.A ligetszépe olaj alkalmazása általában biztonságos. Időnként azonban enyhe mellékhatásokkal, például fejfájással, mérsékelt gyomorpanaszokkal vagy puffadással járhat. Ezek előfordulási valószínűsége terhesség alatt fokozódik, ezért ne használjuk eb¬ben az időszakban, sőt még a szoptatás alatt sem.A ligetszépe olaj gátolhatja a véralvadást – ne szedjük olyan gyógyszerekkel együtt, amelyek rendelkeznek ugyanezzel a hatással, nehogy megnöveljük a véraláfutások kialakulásának vagy a nehezen csillapítható vérzésnek a kockázatát.

Forrás:

  • Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika
  • Earl Mendell: Gyógyfüvek Bibliája
  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó
  • Lesley Bremness: Fűszer és gyógynövények
  • Babulka Péter: Ismerjük fel a vadon termő gyógynövényeket!
2014-03-13|Címkék: , |