Körömvirág (Calendula officinalis)

Főoldal/Gyógynövények/Körömvirág (Calendula officinalis)

Körömvirág (Calendula officinalis)

A körömvirág egynyári, néha évelő növény. Gyógyításra a szárított virágot használják. Az egyik legelterjedtebb gyógynövény, felhasználása igen sokrétű. Kiemelkedő helyet foglal el hazai gyógynövényeink között. Népi elnevezései: kenyérbélvirág, borongóvirág, gyűrűvirág, kerti peremér, náthavirág, tűzvirág, sárgavirág. Régebben esőjóslóként szerepelt, mert ha reggel hét óra után még csukva vannak, aznap eső lesz. Gyűjtését érdemes ragyogó napsütésben végezni, mert akkor a legnagyobb a gyógyhatása. Levelét salátákhoz adják, virágaival rizst és halételeket színeznek.

Hatását már a hellén harcosok is ismerték, virágát és levelét, sebgyógyításra, fertőtlenítésre használták. A középkorban Bingeni Hildegard is használta, bőrtisztátalanságokat kezelt vele. Később Albertus Mangus sebgyógyító hatását dicsérte. Sebastian Kneipp pedig visszérfekélyek, sebek és mindenféle bőrbajok orvoslására ajánlotta.

Körömvirág alkotórészei

Fontos alkotórészei: a triterpén szaponinok és alkoholok, a flavonoidok, a hidroxi-kumarinok, a karotinoidok, a vízben oldódó poliszacharidok és az illóolaj. Fertőtlenítő, gombaölő hatóanyagai mellett hormonszerű összetevőket és A-vitamin előanyagot tartalmaz.

Készíthetünk belőle forrázatot, tinktúrát, kenőcsöt, de felhasználják emellett homeopátiás szerek készítésénél is. A belőle készült kenőcs alkalmas lehet a kisebb égési sérülések, ekcémák, aranyér kezelésére. Tinktúra formájában a pattanásos arcbőr kezelésében is segíthet. Remek gyulladás gátló és gombaölő hatása miatt, jól alkalmazható szájpenész és torokfertőzés esetén öblítő szerként. Egyes felületi sebek is jól orvosolhatóak lehetnek vele, sebgyógyító és vérzéscsillapító hatása miatt valamint hatékony lehet szem és bőrfertőzések esetén is. Lázcsillapító hatású lehet, mérsékelheti a menstruációs görcsöket.

A körömvirág belsőleg is alkalmazható lehet a nyirokcsomók gyulladása, szájüregi fekély vagy a gyomor nyálkahártyájának károsodása esetén. Ellenszere lehet a gyomor és a bél fekélyes betegségeinek, valamint oldhatja az emésztőrendszer görcseit és gyulladásait, és hatásos lehet az ezekkel járó hurutos megbetegedéseknél is. Csökkentheti a magas vérnyomást, és megnyugtathatja a szapora szívverést. Teakeverékek alkotóelemeként is használják, amelyeket húgyúti bántalmaknál alkalmaznak. Alkoholos kivonata segíthet lazítani a bekeményedett izmokat, valamint fájdalomcsillapító hatása is lehet.

Olajával készítenek arckrémeket, bőrápoló termékeket, krémekbe keverve hatásos ellenszere lehet a visszértágulatoknak és a visszérgyulladásnak. Egyes gyógynövényfürdők alkotórészeként is használják. Külsőleg használva lábszárfekély, nehezen gyógyuló sebek borogatására, az övsömör okozta fájdalmak enyhítésére, a kiütések gyorsabb elmulasztására szolgálhat. A morzsolt virágok a darázs és méhcsípés során fellépő mérgezés ellen is hatásosak lehetnek. A növény színanyagai a gyógyszer és élelmiszeriparban festékként találnak felhasználásra. Kutatások szerint sugárvirágai gátolják a szőrnövekedést, ezért arckrémeket kevernek belőle.

Körömvirág – Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

Fészkes virágzatúakkal szembeni allergia esetén allergiás reakció alakulhat ki. Terhes nők ne használják!

Forrás:

  • Maria Treben: Egészség Isten patikájából
  • Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika
  • Earl Mendell: Gyógyfüvek Bibliája
  • Barbara és Peter Theiss: Erdők, mezők patikája
  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó
  • Lesley Bremness: Fűszer-és Gyógynövények
2014-03-12|Címkék: , |