Kapor (Anethum graveolens L.)

Főoldal/Gyógynövények/Kapor (Anethum graveolens L.)

Kapor (Anethum graveolens L.)

Népies nevei: fűszerkapor, kertikapor, kertikömény, uborkafű. A legközismertebb fűszer és gyógynövény. A kapor az édesköményhez hasonló megjelenésű növény, azonban jellegzetes kapor illatú. Már a Bibliában is említést tettek róla, óriási értéke miatt adófizető eszközként használták és a pénzt helyettesítette. Mint természetes gyógyítót már az egyiptomi civilizáció kezdete óta használják, többre hivatott annál, minthogy csak a savanyúságok fűszere legyen. Tartósító hatásán kívül megküzd a fertőzésekkel is. A közismert fűszernövény virágos hajtásából emésztést serkentő, szélhajtó és féregűző teát lehet főzni. A kapor nagyon sok híres parfümház titkos esszenciájának alapanyaga. Felhasználható részei: kapormag és kaporlevél.

Az ókori orvosok, valamint a kínai orvoslás, már több mint 1000 éve használta, mint emésztés elősegítő szert és gázhajtót. A más hasonló hatású szereknél (pl. kömény, ánizs, édeskömény) gyengébb hatású, ezért különösen gyermekeknek ajánlották. A XVII. században élő angol herbalista, Nicholas Culpeper ajánlotta csuklás, duzzanatok ellen és az agytevékenység fokozására, valamint azt állította, hogy „erősíti a hasat.. és a szelek pompás űzője”. Egy kísérlet szerint szerepe van a bélgáz képződés megelőzésében, valamint segítheti az emésztést az emésztőrendszer sima izmainak megnyugtatásával.

A növény levele és termése egyaránt jelentős mennyiségű, jó illatú illóolajat tartalmaz. Az illóolaj fő komponense a d-karvon, d-limonon és fellandren. Termésében ezen kívül 15-20% zsírolaj, fehérje is található. Az illóolaj bizonyítottan antiszeptikus hatású, elsősorban azonban mégis fűszerként találkozhatunk vele. Tartalmaz még ásványi anyagokat: vas, kalcium, mangán, antioxidánsokat: monoterpének, flavonoidok. Három evőkanálnyi kapormag több kalciumot tartalmaz, mint egy jó pohár tej, vitaminjai közül pedig a C-vitamin a legfontosabb.

Kapor gyógyhatásai

Gyógyhatásai között megemlíthetjük, hogy elősegítheti az emésztést, gázhajtó lehet. Kísérletekkel támasztják alá, hogy a kapor az emésztőrendszer sima izmainak megnyugtatásával segítheti az emésztést. Egy másik kísérlet pedig a bélgáz képződésének megelőzésében való szerepét bizonyította. Magjának illóolaja az emésztőrendszert támadó számos baktérium növekedését gátolhatja, így segíthet a hasmenést okozó mikroorganizmusok kivédésében. Teája csecsemőknél puffadás és hascsikarás ellen sikeres lehet. Mivel az anyatejbe átkerül hatóanyaga, ezért a hasfájós, nyugtalan babák anyukája igyon kaporteát ánizsmaggal és édesköménnyel. Segítségünkre lehet még húgyúti betegségek esetében, ugyanis ezeket általában baktériumok okozzák, amelyek megtelepedését a kapor meggátolhatja. Aki ilyen betegségben szenved, a fürdővízbe kaprot tartalmazó vászonzacskót vagy a magból kivont illóolajat tegyen. Mindemellett tejelválasztást segítő teakeverékek összetevője. Szívkoszorúér tágító lehet, ajánlható lehet még angina pectoris esetén, csökkentheti a magas vérnyomást, és jótékony hatású lehet a szívizom vérellátására. Zöld növényi részeinek vizes kivonata nyugtató hatású lehet. Külsőleg alkalmazható lehet még szemgyulladásra is. Alkalmas lehet még az utazási betegségek csökkentésére. Tudományosan kimutatták még, hogy csökkentheti a vér zsírtartalmát, magas koleszterinszint csökkentő hatásai lehetnek. Az emésztőrendszerben kimutatták még a nyálkahártya védő és gyulladáscsökkentő, valamint hasmenés csillapító hatását.

Alkalmazhatjuk egyaránt belsőleg és külsőleg is.

Belsőleg:

Kedvelt fűszer, amely ízével és illatával serkentheti az emésztést. Szélhajtó, amely csökkentheti a puffadást, valamint nagyon jóétvágyfokozó is lehet.Használják mégbélféregűző teák alkotóelemeként. Csökkentheti akár az idegi eredetű magas vérnyomást is, jótékonyan hathat a szívizom vérellátására, szívkoszorúér-tágító, és ajánlható angina pectoris esetén. Zöld növényi részeinek vizes kivonata nyugtató hatású lehet. Összetevője a tejelválasztást segítő teakeverékeknek, és alkalmas lehet az utazási betegség tüneteinek csökkentésére is. Szoptató anyák a bővebb tejtermelés érdekében isszák a kaporteát. A kapormagot a rossz szájszag megszüntetése céljából szokták rágni.

Külsőleg:

Alkalmazzák szemgyulladásra, valamint gátolhatja a Candida gombák megtelepedését a belekben. Lassíthatja a szívritmust, serkentőleg hathat a légzésre, tágíthatja az ereket, e tulajdonságai nyomán vérnyomás csökkenés következhet be. Ha egy vászonzacskóba kapormagokat kötünk és beletesszük a fürdővizünkbe, jótékonyan hathat a húgyúti fertőzések megelőzésében. A tört magok forrázatával körömerősítő fürdőt készítenek.

Felhasználás módjai:

Emésztést elősegítő forrázat elkészítése: tegyünk 2 teáskanál morzsolt magot egy csészényi forró vízbe és hagyjuk 10 percig állni. Egy nap legfeljebb 3 csészével igyunk.

Borogatás (izomfájdalomra): Két evőkanál friss, apróra vágott kaprot leforrázunk fél liter vízzel, azonnal lefedjük, és 10 percig hagyjuk, hogy kiázzanak a hatóanyagai. Ekkor leszűrjük, a területnek megfelelő nagyságú textíliát átitatunk vele és beborítjuk a fájós testrészt. Szárított formában 1 evőkanálnyi mennyiséget használunk, és negyedóráig hagyjuk kiázni. Borogatás készülhet kaporolajjal is.

Ülőfürdő: Aki elejét akarja venni a húgyúti fertőzéseknek, kössön egy vászonzacskóba kapormagokat és tegye a fürdővízbe.

Élelmiszerként: Mártásokhoz, tökfőzelékhez, marhahúshoz, húsgombócokhoz, halételekhez, körözöttekhez, kovászos uborkához, savanyú káposztához, székelygulyáshoz alkalmazhatjuk.

Kapormagolaj: hidegen sajtolt kapormagolaj naponta 2×1 mokkáskanál étkezéssel együtt vagy előtte.

A homeopátiában magas vérnyomás csökkentésében nyújt segítséget.

A kapor más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:

• kömény (Carum carvi)
• petrezselyem (Petroselinum hortense)
• mustár (Sinapis alba)
• feketebors (Piper nigrum)

Kapor – Érdekességek:

Kapros méz: A megmosott kaprot apróra vágjuk, a mézet zománcedényben forrpontig hevítjük. A kaprot kis üvegekbe töltjük, alaposan lenyomkodjuk, a forró mézet óvatosan rámerjük, majd lekötjük. Tartósító nem kell hozzá. Édes tésztákhoz használhatjuk.

Zöld kapor tartósítása: A kaprot alaposan megmossuk, leszárazzuk, a levélzöldet kilónként 10dkg sóval összekeverjük, majd leturmixoljuk. Apró, maximum 2dl-es üvegekbe töltjük, alaposan lenyomkodjuk, hogy a sós lé feljöjjön a tetejére, ráhintünk egy teáskanálnyi sót és az üveget lezárjuk.

Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

Habár a levelet, a magot és a mag illóolaját nem tekintik toxikusnak érzékeny embereknél esetleg bőrkiütést okozhat. Egészséges felnőttek, nem állapotos és nem szoptató nők számára a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető.A kerti kapor gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata!

Forrás:

  • Earl Mendell: Gyógyfüvek Bibliája
  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó
  • Lesley Bremness: Fűszer-és Gyógynövények
2014-03-12|Címkék: |