Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

Gyermekláncfű népi nevei: barátfej, pitypang, pongyola pitypang, kákics, barátfű, békavirág, bimbófű, dandelion, oroszlánfog, kácsavirág, kikirics, papatyivirág, pimpam, buborékfű, éjjeli lámpa, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág, tejesfű virág. Évelő növény, 30cm magasra nő meg, üreges szára egyenes, virága aranysárga. Dús réteken, legelőkön, gyomtársulásokban fordul elő. Világszerte elterjedt. Levele és virágszára fehér, kesernyés ízű tejnedvet ereszt. Repülőszőrös magja a gyermekek kedvelt játéka. A pitypang nemesített változatát nevezzük ruccolának, ami az olasz konyha egyik kedvelt alapanyaga.

Felhasználható részei: gyökere, levele, teljes növény. Gyógyításra a virágzáskor gyűjtött egész növényt használják. Az egész növény ragadós fehér tejnedvet tartalmaz. A gyökeret ősszel vagy tavasszal, levelét és a teljes növényt tavasztól szeptemberig gyűjtik. A frissen gyűjtött növényi részt azonnal elő kell készíteni a szárításhoz. Tiszta, szellős, árnyékos helyen, vékony rétegben terítve szárítják.

A gyermekláncfüvet a kínai orvosok már az ókori idők óta használták. Ezt a tápértékben gazdag gyomnövényt sokan megvetik és néha elég nehéz meglátni, de gyógyító képességeiről szóló hírneve több mint ezer évre nyúlik vissza. A X. századi arab orvosok ismerték fel vizelet kiválasztást fokozó hatását. A görögök szembetegségek, szeplők, májfoltok kezelésére, gyógyítására használták tejnedvét. Levele, gyökere már az ókor óta keresett drog. A hagyományos, indiai orvoslásban apróra vágták és dunsztkötésben a mellrák gyógyítására használták. A középkori Európában úgy hitték, hogy a növények külső megjelenése elárulja gyógyító erejüket, ezért a gyermekláncfüvet sárga színe miatt epegyógyszernek tekintették.

Gyermekláncfű hatóanyagai:

Fontos anyagai a keserűanyagok, a triterpének, a szteroidok, a flavonoidok, a nyákok és az inulin. A gyermekláncfű levele a vitaminok és ásványi anyagok gazdag forrása: A-, D-, C- és B-vitaminokat, vasat, szilíciumot, magnéziumot, cinket és mangánt, szeszkviterpén-lakton keserűanyagot, karatinoidokat, flavonoidokat, ásványi anyagokat, inulint, béta-karotint tartalmaz. Az egész növénynek igen magas a kálium tartalma, de a bórtartalma is igen jelentős, mivel a káposzta után a pitypangban található a legtöbb.

A népi orvoslás reumatikus fájdalmak és idült ízületi gyulladások esetén is javasolja használatát. Javasolt a növény használata reumatikus fájdalmak, idült ízületi gyulladások és a köszvény kezelésére, mind belsőleg (tinktúra), mind külsőleg, borogatás formájában. A gyermekláncfű gyökere, a levele, valamint a gyökere a rajta hagyott levelekkel együtt természetes vizelethajtó és emésztést elősegítő szer lehet. Erősítheti a hasnyálmirigyet és a lépet. Segítheti az emésztést, javíthatja a gyomor működését. Étvágygerjesztő hatású lehet. Jó lehet vérnyomás csökkentésére, amit a vizelethajtó hatása magyarázhat. Eltávolíthatja a szervezetből az ödémát okozó fölösleges víz nagy részét, valamint elősegítheti a hólyagfertőzések gyógyulását. A levél vízhajtó hatású lehet, szabályozhatja a vesék működését, fontos gyógy és építőanyagokat tartalmazhat, amelyek az anyagcsere-betegségek gyógyításában lehetnek a segítségünkre. Alkalmas lehet folyadék visszatartás és veseelégtelenség esetén. Fokozhatja a máj és epehólyag működését. Segíthet a menstruáció előtti tünetek, a magas vérnyomás és a pangásos szívelégtelenség kezelésében. Teája alkalmas lehet epehólyag és májbántalmak kezelésére. Gyökerét évszázadok óta a májsejtek súlyos működészavarának következtében fellépő bőrsárgulás, vagyis a sárgaság ellen használják. Megelőzheti az epekövet, illetve segítségre lehet megfázás, hörghurut, tüdőgyulladás, májgyulladás, furunkulus, fekélyek, elhízás, fogfájás,viszketés és belső sérülések esetében. Egy tanulmány szerint a gyermekláncfű gátolhatja a hüvelyi fertőzést okozó gomba (Candida albicans) kifejlődését. Magas keserűanyag koncentrációjának köszönhetően igen jó epehajtó lehet, megtisztíthatja az epeutakat, az epehomokot és az epesarat eltávolíthatja a szervezetből. Két német tanulmány pedig igazolta, hogy a gyermekláncfű megkönnyítheti a zsiradékok emésztését elősegítő epekiválasztást. Könnyítheti a máj munkáját, hígíthatja az epét, és serkentheti az epetermelést. Gyökere inzulint tartalmaz, ezért cukorpótló lehet a cukorbetegek számára. Segíthet még a cukorbetegség kezelésében, mert csökkentheti a vércukorszintet, de ne feledjük a cukorbetegség komoly probléma, ezért kezelése feltétlenül szakembert igényel! A népi gyógyászatban a pitypangot felhasználják vértisztításra és méregtelenítésre. Keserűanyag-tartalma miatt kiváló lehet étvágygerjesztőként, emésztést serkentőként. Ősszel gyűjtött, inulinban gazdag gyökerei pörkölve pótkávéként szolgálnak. Szárított levelei vesekőoldó teakeverék alkotói. Más gyógynövényekkel együtt alkalmazva, mint pl. a máriatövis és az orbáncfű, hatásos alkalmazási mód lehet Hepatitis-B, -C kezelésére.

A pitypang virága az egyik leggazdagabb lecitin forrás. A lecitin növeli az agy acetil-kolin-koncentrációját, mely hatással lehet az emlékezőképességre. A növény laktukapikrin keserűanyaga laktucin vegyületekre bomlik, amely igen jó nyugtató hatással bír. A népi gyógyászatban igen elterjedt a pitypang tejnedvének alkalmazása a szemölcsöknél is, mivel a tejnedv fehérjebontó enzimeket tartalmaz, mely segíthet felpuhítani a szemölcsöket és gátolhatja a vírus szaporodását. Az állatgyógyászatban levelét a tejképződés fokozására használják. A gyermekláncfű levelei a szénhidrátbontó enzimek termelődését is serkentheti, így testünk kevéssé lesz hajlamos azokat zsírokként tárolni. Csökkentheti a havi vérzést megelőző emlőfájdalmat, mely a magas ösztrogénszint tünete.

Felhasználás módjai: tea (gyökér, levél), tinktúra (gyökér, levél), méz-szirup (virág), borogatás (gyökér), saláta (levél). A gyermekláncfű ajánlott napi adagja 4-6g. A pitypang gyökerét nyersen, szárítva is fogyaszthatjuk.
Tea: 3dl vízben forraljunk fel 2 teáskanálnyi gyermekláncfüvet, és 1 percen át főzzük, majd 15 perc elteltével szűrjük le. Kúraszerűen 6 héten át napi 2 csészével fogyasszunk belőle.

Tinktúra: Egész évben hozzá lehet jutni az alkoholos-vizes oldathoz, amely az egyik leghatékonyabb alkalmazási mód. Belsőleg: 3×12 csepp étkezés előtt 1 dl tiszta vízben oldva. Kúraszerűen érdemes alkalmazni! Egy kúra 3 hét, utána 1 hét szünetet kell tartani, majd újra alkalmazható további 3 hétig. Erős vízhajtó hatása miatt bőségesebb vizeletürítést eredményez. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a növényi vízhajtó szerek a káliumot nem mossák ki a szervezetből.

Borogatás: 3 evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret tegyünk 0,5 liter vízbe, forraljuk fel és főzzük 5 percig, majd készítsünk belőle pépet. Kenjük rá egy kendőre és helyezzük a fájó, sajgó ízületre.
Méz-szirup: Étvágygerjesztő, vizelethajtó, epeműködést serkentő. Cukorral készül, cukorbetegeknek nem ajánlott! A kora délelőtti órákban, csak napfényes időben, friss állapotában, tiszta környezetből gyűjtsük!
Hozzávalók: 30 dkg gyermekláncfű, 1 egész citrom, 1 kg cukor, 8dl víz.

A virágokat a felszeletelt citrommal, a vízzel kis lángon egy negyed óráig főzzük. Szűrjük le! Jól nyomkodjuk ki a virágokat és a citromot, melyek tartalma a szűrt léhez kerül. Adjuk hozzá a cukrot és szintén egy negyed óráig kisebb lángon főzzük. A steril befőttesüveg aljára helyezzünk vizes ruhát vagy tegyünk az előmelegített üvegbe egy kanalat, hogy elvezesse a hőt, így nem reped el az üveg. Az elkészült méz-szirupot az üvegekbe töltjük, és jól lezárjuk. Meleg párnák közé helyezzük kihűlésig. A készítmény egy évig eláll. Kiváló ízű lesz tőle a koktél és a desszert, de önállóan is fogyaszthatjuk.
Saláta: A többi salátafajtához hasonlóan legtöbbször nyersen, olajjal, ecettel és fűszerekkel keverve fogyaszthatjuk.

Külsőleg alkalmazása:

A visszérkrémek egyik alkotóeleme, gyógy krém formájában alkalmazható izom és reumatikus fájdalmakra, valamint oldhatja a becsomósodott izmokat. Virágzatának kivonatai hidratálnak, halványíthatják a szeplőket, selymesíthetik a bőrt.

Érdekesség: A gyermekláncfű vízhajtó hatására utal a növény francia elnevezése a pissenlit, „ágybavizelés”.

Gyermekláncfű más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:

  • Máriatövis (Silybum marianum)
  • Csalán (Urtica dioica)
  • Aranyvesszőfű (Solidago virguarea)
  • Orbáncfű (Hypericum perforatum)
  • Mezei zsurló (Equisetum arvense)

A növénynek nincs ismert káros mellékhatása, ezért terhes vagy szoptató nők is bátran fogyaszthatják!

Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

Érzékeny személyeknél bőrkiütést okozhat. Ne használjuk az epeutak elzáródása vagy bélelzáródás esetén. Epekő esetén csak az orvos tanácsának kikérése után alkalmazható. Gyerekeknél megfigyeltek mérgezéseket a virágzati szárból a tejnedv kiszívása miatt.

Ne szedjen gyermekláncfüvet epegörcs alatt. Ilyenkor forduljon orvoshoz!

Forrás:

  • Bernáth Jenő: Gyógy és aromanövények
  • Babulka Péter: Ismerjük fel a vadon termő gyógynövényeket
  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövénykalauz
  • Earl Mendell: Gyógyfüvek bibliája
  • Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika